Ankara'da 1 yılda 5 bin kadın şiddet gördü

Ankara'da 1 yılda 5 bin kadın şiddet gördü
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ilk kez 2012 yılı ve 2013 yılının ilk 4 ayında Aile İçi Şiddet Bürosu'nun yürüttüğü soruşturmalardaki bilgilerle ilgili istatistikleri yayınladı. Rapora göre, şiddet mağdurlarının başında yine kadınlar var. Ancak bu kez, erkek mağdurların sayısındaki artış da dikkat çekti.

İstatistiklere göre, Ankara'da 2013 yılının ilk 4 ayında 160 erkek  karısı hakkında evden uzaklaştırma kararı aldı. Bu isimler arasında MHP Konya Milletvekili Faruk Bal da var.

2012 yılında ise 364 erkek şiddet mağduru olarak başvurdu. Ancak, erkeğe şiddet artsa da şiddettin asıl mağduru yine kadınlar. Çünkü 2012'de şiddete uğrayanların yüzde 77'si kadın yüzde 18 erkek ve yüzde 5 'i çocuk oldu. Bu oranlar da  5 bin kadının şiddete uğradığını gösteriyor. Ankara'da şiddet gören kadınların yüzde 14'ü üniversite mezunu, yüzde 35'i ise ilkokul mezunu.

Şiddete uğrayanların yüzde 67'si şiddet gördüğü kişinin evden uzaklaştırılmasını isterken yüzde 33'ü de bunu istemiyor. Ayrıca rakamlara göre yaş arttıkça,  kadına şiddet azalıyor. Erkeklerde ise bu durum tam tersi,  yaşlandıkça eşlerinden şiddet görüyorlar.

İstatistiklere göre şiddet ilk aylarda başlıyor. Evliyken şiddet fazla. Çok çocuğu olan ise daha az şiddet görüyor. Mağdurların yüzde 9'u çocuklarından şiddet gören anne ve babalar.

Mağdurların en çok şikayette bulunduğu suç türleri ise kasten yaralama, tehdit ve hakaret oluyor.

İstatistiklerde dikkat çeken bir diğer nokta ise, şiddet uygulayanların yüzde 81'i alkol kullanıyor. Yüzde 75'i serbest meslek sahibi olurken, yüzde 8,6'sı ise emekli.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

anonim